Witamy na stronach poświęconych nurkowaniu w Czechach. Głównym powodem do stworzenia tej strony jest chęć pokazanie moim przyjaciołom z zagranicy piękna nurkowania w wodach kraju Republiki Czeskiej.
www.divinginczech.com
www.divinginczech.cz

Historia nurkowania w Czechach sięga daleko w przeszłość. Pierwsze znane doniesienia pochodzą z połowy XVI wieku. Wtedy czescy i słowaccy nurkowie (płetwonurkowie w najszerszym tego słowa znaczeniu) służył w armii austrowęgierskiej marynarki wojennej. A od początku XX wieku, miały miejsce eksploracje jaskiń Morawskiego Krasu.
Prawie każdy chłopiec w byłej Czechosłowacji czytał nowele autorstwa Juliusza Werna i Jack'a Londona, marząc o przeżyciu przygód opisanych w nich. Kraj śródlądowy przeżył prawdziwy głód do nurkowania i egzotyki, który pociągał wszystkich. Brak morza, komplikacje w zdobyciu pozwolenia na podróż wraz z niemożnością kupna sprzętu do nurkowania były przeszkodami, które każdy chętny zostania nurkiem był gotów pokonać. W końcu zakazany owoc smakuje najlepiej!
Od 1954 do 1960, powstawały sekcje nurkowania, które stały się celem zainteresowania organizacji rybackich, akwarystów, klubów pływackich i jednostek ratownictwa wodnego. W 1956, powstała sekcja nurkowania w szeregach Svazarm (stowarzyszenie współpracujące z wojskiem- http://en.wikipedia.org/wiki/Svazarm), która w następnych latach opiekowała się wszystkimi zajęciami związanymi z nurkowaniem na terenie ówczesnej Czechosłowacji. W 1969, Svazarm stał się członkiem CMAS.
Jednakże, odkąd Svazarm przestał uważać nurkowanie w jaskiniach jako prawdziwie wojskową działalność oraz zbyt tragiczne wypadki, stowarzyszenie wkrótce odmówiło zwierzchnictwa. Dlatego też, stowarzyszenie czeskich speleologów które utworzone zostało w 1979, powołało Centralny Komitet Specjalistów ds. nurkowania w jaskiniach. Oprócz nurkowania w systemach jaskiń w Czechosłowacji, nurkowie czeskiego stowarzyszenia speleologów pod patronatem Ministra kultury, zyskali dobrą reputację podczas wielu międzynarodowych działań.
Z pomocą Muzeum Marynarki Wojennej w Gdańsku w Polsce, Czechosłowaccy nurkowie brali udział w licznych poszukiwaniach zaginionych wraków w Morzu Bałtyckim. W końcu, komercyjne nurkowanie ma miejsce nawet w budownictwie, ściślej mówiąc w budowlach wodnych.
Z powodu pomyślnych wyników Czechy jako trzecie na świecie, przystąpiły do międzynarodowej współpracy przy projekcie podwodnego rozwoju osadnictwa. W 1965 roku czeskie podwodne siedliska "Xenie" było testowane w Słowenii, a rok później "Caribe I." na Kubie.
Niedostępności na rynku jakiegokolwiek sprzętu do nurkowania doprowadziła do stosowania „domowych” rozwiązań przez niektóre osoby i organizacje, którzy stworzyli swój własny sprzęt i przyrządy. Później zaczęli tworzyć sprzęt do nurkowania dla swoich przyjaciół i przyjaciół ich przyjaciół. A niektóre z tych prób przerodziły się w firmy produkujące sprzęt do nurkowania po dziś dzień.
Po aksamitnej rewolucji w 1989r. i zmianie granic, nurkowanie stało się coraz bardziej dostępne. Najnowszy zagraniczny sprzęt stał się nagle dostępny i Czesi ruszyli nurkować za granicę.
Obecnie, nurkowanie w Czechach jest popularnym zajęciem. Czescy nurkowie podróżują po całym świecie, biorą udział w różnych zagranicznych zawodach, oraz w ojczyźnie ich nurkowania, w Czechach. Popularne miejsca do nurkowania w Czechach to zalane kamieniołomy, tamy, jeziora i rzeki, charakteryzujące się zimną wodą i kiepską widocznością.
Wiele stowarzyszeń uczących nurkowania, takich jak ANDI, CMAS, IANTD, ITD, NAUI, PADI, ProTec, SDI, SSI, UDI i inne, ma tutaj swoją działalność. Na terenie Czech odbywa się też nauka komercyjnego nurkowania.
Na rynku, oprócz zagranicznego, czeski sprzęt również jest dostępny, oferując światowy standard jakości.
|